4. decembrī Daugavpils Centra vidusskolas 5.a un 5.b klases skolēni devās uz Līvāniem, lai iepazītos ar Latgales amatniecības vēsturi. Skolēni apmeklēja Latgales mākslas un amatniecības centru un Līvānu stikla muzeju.

Laiks bija labvēlīgs ziemas ceļojumam. Braucot autobusā, vērojam Latgales dabas ziemas skaistumu, pamanījām garām skrejošu lapsu un stirniņas.

Līvāni ir pilsēta Latgalē , kur Dubnas upe satiekas ar Daugavu, Zemgale ar Latgali, kur ceļi ved uz Rīgu un Daugavpili, uz Krieviju, Baltkrieviju un Lietuvu. Šī mazā pilsēta var lepoties ar ļoti sakoptu vidi un interesantiem tūrisma objektiem.

Upe Dubna, ietekot Daugavā, veido pussalu. Uz šīs pussalas atrodas Latgales mākslas un amatniecības centrs, kuru mēs arī apmeklējām. Mūs sadalīja trijās grupās, lai ikviens varētu visu saskatīt, sadzirdēt un padarboties pats.

Klētī bija apskatāma ekspozīcija „Amatnieki Latgalē 19.-20. gadsimtā”. Skolēni uzzināja par senlatviešu amatiem, senajiem darbarīkiem, ielūkojās līgavas pūra lādē, pielaikoja dažāda veida cimdus. Te atrodas unikāla tautiskā josta. Tās garums ir 94 metri. Josta ir rotāta ar senlatviešu rakstu zīmēm.

Latgales mākslas un amatniecības centrā darbojas vienīgā stikla pūšanas darbnīca Latgalē. Skolēnu acu priekšā no mīksta stikla tapa eņģelis, gailītis, sunītis. Tā bija viskarstākā darbnīca, jo krāsnīs liesmoja uguns. Stikla pūšanas darbnīcā ir atdzimusi vairāk nekā 100 gadus senā stikla pūšanas tradīcija. Mēs ielūkojāmies stikla izstrādājumu tapšanas procesā, redzējām, kā top stikla brīnumi meistara rokās. Līvānu stikls ir lieta, ko zina visā Latvijā un pat ārpus tās. Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā izvietotie eksponāti, kuri ražoti Līvānu stikla fabrikā, zaigo visās varavīksnes krāsās. Daudzi no mums iegādājās skaistus stikla suvenīrus. Būs ko atcerēties!

Tautas lietišķās mākslas studija «Dubna» saglabā un attīsta senās aušanas tradīcijas. Skolēniem bija iespēja līdzdarboties aušanas procesā un apskatīt studijā tapušos darbus. Gan meitenes, gan zēni savām rokām varēja izveidot no krāsainiem diegiem un kociņiem saules zīmes un paņemt tās līdzi, lai ienestu siltumu un laimi savās mājās.

Atceļā no Līvāniem uz Daugavpili mēs nolēmām apskatīt Latvijā lielāko akmenī , kas atrodas Nīcgalē. Tas bija fantastisks skats. Milzis balta sniega kažokā! Nīcgales Lielais (Baltais) akmens atrodas dziļi mežā, apmēram sešu kilometru attālumā uz austrumiem no Nīcgales dzelzceļa stacijas. Milzenis ir 10,5 metrus garš, bet tā apkārtmērs ir 31,1 metri. Akmens apvīts ar vairākām teiksmām, kas stāstītas no paaudzes paaudzē. Tajās visās akmens izcelsme saistīta ar pašu nelabo. Kamēr gājām līdz akmenim un atpakaļ, paspējam papikoties, kas bija ļoti jautri un smieklīgi.

Pēc skolēnu atsauksmēm ekskursija bija ļoti interesanta un izzinoša. Paaiciniet uz Līvāniem savus draugus, radiniekus un obligāti apmeklējiet šo pilsētu un Lielo Nīcgales akmeni.

5.a un 5.b klases vārdā skolotājas V. Harjkova un J. Bendorjusa