17. septembrī AS ,,Latvijas Valsts meži” kopā ar LU Starpnozaru izglītības inovāciju centru, LVMI ,,Silava” un AS „Latvijas Finieris” aicināja Latvijas vispārizglītojošo skolu 6.kl. skolēnus uz Kalupi, lai dotos meža ekspedīcijā. Pasākumā piedalījās arī mūsu skolas 6.a, 6.b un 6.c klases skolēni.
Atbilstoši dabaszinību standartam skolēniem meža ekspedīcijā bija iespēja :
- saprast, kā dabaszinībās iegūtās zināšanas ir izmantojamas ikdienas dzīvē,
- apzināties cilvēka ietekmi uz meža ekosistēmu, veikt praktiskus un radošus uzdevumus,
- veidot izpratni par mežu saglabāšanu nākamajām paaudzēm.
Latvijas Valsts mežu un sadarbības partneru organizētā ekspedīcija bija aptuveni 2 km garš izglītojošs pārgājiens dabā ar 10 meža izziņas pieturām pieredzējušu mežsaimnieku vadībā. Pasākuma saturs veidots atbilstoši 6.klases dabaszinību mācību programmai.
Pirms došanās meža ekspedīcijā skolēni dabaszinību stundās ar skolotāju M.Skuteli runāja par meža nozīmi Latvijā, iepazinās ar profesijām, kas ir saistītas ar mežu un citiem dabas objektiem. Tas skolēnus rosināja aizdomāties par turpmākās karjeras izvēli. Klases stundās tika novadītas instruktāžas par uzvedības noteikumiem mežā un ārpusklases pasākumā.
Meža ekspedīcijas laikā skolēni pārvietojās pa meža celiņiem no vienas stacijas līdz otrai. Rokās katram bija speciāla ekspedīcijas darba burtnīca ar zīmuli, lai ierakstītu pētījumu rezultātus. Katrai stacijai mežā bija sava tēma un savs pētījuma objekts. Skolēni guva atbildi uz tādiem jautājumiem: kas ir selekcija, kā izskatās koku sēklas, cik skāba ir meža augsne un kā ātrāk izaudzēt augstvērtīgu mežu. Skolēni mācījās aprēķināt koku skaitu hektārā un noteikt, vai mežs ir veiksmīgi atjaunots. Kopīgi meklējām atbildi uz jautājuma – cik ātri aug mežs, kāpēc mežs ir jākopj un kā to darīt. Uzzinājām, ko iegūstam no meža retināšanas un kā izvēlēties kokus – "vinnētājus un zaudētājus". Mērījām koku augstumu. Pārliecinājāmies, ka precīzi noteikt augstumu augošam kokam var ar vienkāršiem paņēmieniem, izmantojot matemātiku. Runājām par to, vai mēs aizsargājam mežu no dažādiem postījumiem. Atklājām koksnes produktus, uzzinājām, kur ikdienā lietojam koksni un vai koksnes produkti var aizstāt naftas produktus. Pēdējā stacijā mēs būvējām zaļi . Izrādās, ka no koka var uzbūvēt tiltu bez naglām. Cik jautri bija vēlāk pāri tam tiltiņam soļot! Tilts izturēja 6.kases skolēna svaru! Uzdevums vainagojās ar uzvaru.
Pēc ekspedīcijas skolēni varēja atpūsties dabas tuvumā, nomazgāt rokas, paēst pusdienas pie liela koka galda. Gribas piebilst, ka visiem dalībniekiem organizatori piedāvāja dezinficēt rokas vēl ekspedīcijas sākumposmā. Sapratām, ka dabai draudzīga atpūta ir iespējamā misija. Jābūt tikai atbildīgam un saudzīgam pret dabu.
Rudens dieniņa, kas rīta agrumā mūs nedaudz biedēja, tieši ekspedīcijas norises laikā bija silta, nedaudz vētraina, bieži lutināja saulīte. Skolēni, ienākuši mežā, varēja novērtēt tā skaistumu, tīrību un spēku, ieelpot svaigo gaisu, izkustināt kājas, savākt pilnu maisu ar sēnēm un, galvenais, pārliecināties , ka mežs ir vesela dzīva un ļoti daudzveidīga ekosistēma.
Daugavpils Centra vidusskolas audzēkņi un viņu skolotāji pateicas pasākuma organizatoriem uz vadītājiem par pārdomātu organizāciju, sapratni, saturīgu stāstījumu un iespēju izzināt apkārtējo pasauli. Pateicības vārdi dabaszinības skolotājai M.Skutelei un skolas karjeras konsultantei O.Jermolajevai, kuras palīdzēja mums sagatavoties un vadīt ekspedīciju.
Pa meža taciņām saviem audzēkņiem sekoja
6.klašu audzinātājas V.Harjkova, V.Krumgolde, J.Bendorjusa.