2019.gada 29.maijā APP projekta ietvaros Daugavpils Centra vidusskolas skolēni piedalījās izzinošā ekspedīcijā dabaszinātņu pasaulē, jo notika mācību ekskursija uz Lēdmanes ,,Trušu karalisti", Teiču rezervāta skatu torni, Līvānu mākslas un amatniecības centru.
Vēl labi neizgulējušies, agri no rīta, mēs devāmies uz Lēdmanes atpūtas dabas parku ,,Trušu karaliste”, jauku vietu Ogres upes krastā, kur vienkopus mīt ap 100 dažādu šķirņu trušu. Viņi dzīvo speciāli uztaisītās pilīs, muižās, rok alas, ir ļoti ēdelīgi, jo labprāt ēda mūsu atvestos burkānus, ābolus, kāpostus. Turpat netālu vērojām un iepazinām āžus, punduraitiņas, zosis, ponijus, lamas. Pārsteidzošākais un jaukākais bija novērošanas process, ko darījām no speciāli uzbūvētiem tiltiņiem virs gravas, kur dzīvnieki dzīvo. Patīkami bija iepazīt dzīvniekus viņu dabiskajā dzīves vietā, vērot viņu ikdienu, ēšanas procesu, zosu klaigāšanu, trušu lēkāšanu. Varēja saprast, cik liels darbs ir ieguldīts, lai tas būtu pieejams apskatei, ar kādu mīlestību to paveic cilvēki, kas tur strādā.
Tālāk mēs devāmies uz Teiču dabas rezervāta skatu torni. Pa ceļam klausījāmies skolotājas stāstījumu par Latvijas aizsargājamām dabas teritorijām un uzzinājām, ka Latvijā ir astoņas aizsargājamo dabas teritoriju kategorijas: 4 dabas rezervāti – dabas teritorijas ar visstingrāko aizsardzības režīmu, 4 nacionālie parki, 1 biosfēras rezervāts, 9 aizsargājamo ainavu apvidi, 261 dabas liegums, 42 dabas parki, 7 aizsargājamās jūras teritorijas, daudz dabas pieminekļu. Sapratām, ka Latvija ir maza valsts, bet ļoti zaļa, sakopta, skaista, ka par to rūpējas, aizsargājot dabas vērtības, izpēta, attīsta zinātnisko izpēti, organizē atpūtu. Mēs vērojām Teiču dabas rezervātu no 27 metrus augstā skatu torņa Atašienes pagasta Kristakrūgā, ceļa Jēkabpils–Rēzekne malā. Uzzinājām, ka Teiču purvs ir viens no lielākajiem neskartajiem sūnu purviem Baltijā un paši kilometriem tālu vērojām to no skatu torņa, priecājāmies, ka tas ir starptautiski nozīmīga migrējošo un ligzdojošo putnu uzturēšanās vieta.
Pēcpusdienā iegriezāmies Latgales mākslas un amatniecības centrā, kur mēs vairākās mazās grupās iepazinām dažādus amatus, to vēsturi. Praktiskajā nodarbībā "Stikls tavās delnās" iepazinām stikla pūtēju darbu un vērojām, kā top laimes maisiņš, kā tika un top ražoti stikla izstrādājumi. Paši no māla veidojām vāzes, traukus, virpojām, iepazinām keramiķa darba ikdienu. Ieklausījāmies stāstījumā „Amatnieki Latgalē 19.-20. gadsimtā”, kur ekspozīcijā skatījām darbarīkus un priekšmetus, kurus veidojuši amatnieki. Bijām izbrīnīti par rekordgaras –94 metri –tautiskās jostas tapšanu un pielietošanu mūsdienās. Neizpalika arī 16. gs. senā barona Līvena muižas velvju pagrabiņa apskate un suvenīru apbrīnošana.
Jauki, ka vairāk iepazinām dzimto zemi, tās vēsturi, tagadni, prakstiski darbojāmies, brīnišķīgi kopā pavadījām laiku.
Informāciju sagatavoja Monika Skutele